1 siders PDF

Cykelulykke på Kejlstrup bakke i Silkeborg

  • Dansk
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 4
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Cykelulykke på Kejlstrup bakke i Silkeborg er en dansk-opgave til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 1 side (383 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. april 2012.

Denne opgave beskriver en cykelulykke på Kejlstrup bakke i Silkeborg, hvor en mand blev kørt ned. Den redegør for chaufførens reaktion, en tidligere dødsulykke på samme sted og forældres krav om en ny cykelsti. Afslutningsvis gives råd til at undgå ulykker i rundkørsler.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort, beskrivende opgave om en cykelulykke. Teksten er sammenhængende og informativ, men mangler dybdegående analyse og kilder. Kan give inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • cykelsti
  • cykelulykke
  • kejlstrup bakke
  • rundkørsel
  • silkeborg
  • trafikregler
  • trafiksikkerhed

Mandag den 6. oktober blev en mand kørte ned oppe på Kejlstrup bakke oppe ved rundkørslen. Manden skulle ikke dreje men bilisten forsvandt ligge ind i manden.

Mandag den 6. oktober blev en mand kørt ned oppe ved Kejlstrup bakke ved rundkørselen. Der var tre cyklister to piger og manden. De to piger drejede af men det gjorde manden ikke. Der var en bilist som så de to piger dreje af men han troede også at manden skulle dreje, men det gjorde han ikke så han kørte ind i manden. Manden kom på sygehuset i Silkeborg. Manden brækkede venstre hofte og var sygemeldt i fire uger. Han kunne være blevet dræbt.

Chaufførens reaktion

Chaufføren som kørte manden ned hed [NAVN A]. Han sendte en kurv med chokolade op på sygehuset. Han kom ikke op og sagde undskyld eller noget andet.

En tidligere ulykke

Politiet har siden fortalte at det er ikke første gang der er en ulykke oppe på Kejlstrup bakke. Blandt andet blev en dreng på tolv år kørt ned af en lastbil og døde på stedet. Lastbilchaufføren kunne ikke se drengen fordi drengen var cyklet op på siden af lastbilen. Der er mange forældre som ikke vil have deres børn til at cykle i denne her rundkørsel.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver