1 / 3 sider - klik for at bladre

Politiets rolle og funktioner i det danske samfund

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Politiets rolle og funktioner i det danske samfund er en dansk-opgave fra 2007 til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 3 sider (563 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Opgaven beskriver politiets rolle i det danske samfund, fra opklaring af kriminalitet som guldhornstyveriet til håndtering af demonstrationer som ved Ungdomshuset. Den gennemgår forskellige politienheder som narkopoliti, kriminalpoliti og færdselspoliti, og diskuterer vigtigheden af respekt for politiets arbejde.

  • færdselspoliti
  • guldhornene
  • kriminalitet
  • narkopoliti
  • politi
  • politiarbejde
  • retsvæsen
  • samfund
  • ungdomshuset

Politiet. Hvad er politiet? Politiet er dem som træder ind, hvis vi gøre noget ulovlig, det er dem som kan anholde os, og de kan ransage vores huse. De er der vis vi har brug for hjælp. Politiet er dem som opklar sager, som den 17. september 2007 da guldhornene i Jelling blev stjålet. Der gjorde politiet alt for at finde de gamle guldhornene, det lykkedes os for dem, og nu er der 2 eller 3 anholdt i sagen.

Der er også de lidt mere uhyggelig sager, ligesom den lille 10 åring pige som blev slået ned på høj lys dag, og hun fik 3 kraniebrud. Og hvor de ingen mistænkte har i nu.

Og så er der de sager hvor de misbruger børn, de er mega mega uhyggelig, f.eks. ligesom i tønder sagen der var der jo mange som havde misbrugt de to små piger, og det har de ikke fået fat i alle sammen.

Jeg mener man skal respekter politiet, og deres arbejde, og lade være med at gøre det modsatte af hvad politiet siger.

Der er også rigtig mange som ikke respekter de valg som bliver truffet rundt omkring, f.eks. ved ungdomshuset der ville dem der boede i ungdomshuset ikke respekter det og de gik på gaden og demonstrerede,( demonstrationer er også i orden så længe det ikke går ud over nogen, og at det forgår stille og rolige.) Men ved ungdomshuset det blev lidt vildere end hvad der var regnet med, og så træder politiet ind for at skabe ro over det. Der var også store kamp i mellem politiet og demonstranterne, men politiet var forberedt på det værste.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver