Vært: Gabriel Vært: Nohadra Expert: Sebastian Expert: Puk Vært 1: Hej og velkommen til Danmarks statistik. I dag skal vi se på skilsmisser i Danmark. Til det har vi fået besøg af to eksperter. Velkommen til jer:) -Vært 2: Siden 1. juli 2013 har det været muligt at blive skilt med det samme uden forudgående separation. Før denne dato kunne man efter 6 eller 12 måneders separation søge om skilsmisse. Men det vil experte gå mere i dybden med. --
Nohadra 9.B
Expert 1: Tak, fordi vi måtte komme:)
På den her tabell kan man se ?Variationsbredden for den samlet skilsmisse fra 2014 til 2018 = ?4451 ( Det vil sige at antallet med skilsmisser er sænket en del ) Juni 2014 var det antal med flest skilsmisser, hvormed Januar 2015 var den mindste. -Vært 1: Det lyder meget interessant.
Nohadra 9.B
Expert 2 Her kan vi se en frekvenstabel.
Her kan man se procentuel, at der har været flest skilsmisser i Oktober, og mindst i December. Hele 47,16%´blev skilt i Oktober.
--
Vært 2: Hold da op. Det er mange der desværre bliver bliver skilt i Oktober. Kan i fortælle mere om, hvor mange ægteskaber der ender med at blive skilt. Expert 1:
Det er gratis at oprette en konto