1 / 2 sider - klik for at bladre

Udvist

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Udvist er en dansk-opgave fra 2019 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (655 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 16. november 2020.

Opgaven er en debat om flytninge i danmark og hvor i landet de skal være. Det er også en debat med flere synsvinkler og mit eget perspektiv.

Der skal flere flygtninge ind i landet og de skal bo i en flytningeby, men hvordan skal sådan en by se ud, og hvor mange mennesker skal der bo i byen?

Af: Maria Hansen [email protected] I debatten om flygtningestrømmen er der kommet mange ideer til om vi skulle tage imod flere og hvor vi så skulle gøre af dem. En af ideerne er at bygge nogle kæmpe flygtninge byer. En flytning by er en by hvor der kun kommer til at bo flygtninge, men ville det i virkeligheden være en god ide? Jeg mener selv at det ville være en god ide, da vi ville kunne tage imod flere flygtninge, så de ville kunne få et hjem og noget sikkerhed. Det ville blive et stort arbejde at bygge en hel by, men så er man jo også sikker på at den kan holde i lang tid. Jeg forstår ikke at man ikke ville bygge den by, flygtningene forsvinder jo ikke bare fordi vi ikke tager imod dem, der ville bare komme flere flygtninge til de andre lande, som også er presset nok i forvejen. Der er mange spørgsmål omkring hvordan sådan en by skal se ud og hvad der skal være i den. Mange mennesker siger selv at de ikke ville føle sig trygge hvis der kom til at bo en hel flygtninge by lige ved siden af dem. Derfor er spørgsmålet om der skal være en mur rundt om byen meget vigtigt. Hvem skal eje byen? Skulle det være kommunen som byen kommer til at ligge i eller skulle det være staten som skulle betale udgifterne til byen. Det ville være smartest hvis det var staten som skulle betale da det ville koste for mange penge for en kommune og det ville gå ud over de andre personer som bor i kommunen. Nogle af de andre spørgsmål er også om der skal være en skole hvor børnene kan gå, eller om de skal gå i skole sammen med danske børn. En af de andre spørgsmål er også om hvornår man så ikke må bo der mere. Dansk folkeparti mener at man skal bo i flygtninge byen indtil de kan sendes retur til deres hjemland. Mens socialdemokraterne mener at man skal ud af fryningebyen når man er dansker. Men så kommer det andet vigtige spørgsmål hvornår er man dansker, og hvornår skal man ud af byen. Hvad hvis alt ens familie stadig bor i byen, skal det så være tjang at man skal ud af byen og komme til at bo væk fra alle ens familie og venner.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver