Med døden til følge, Eva Mulvad, Dokumentar, marts 2011
Den personlige form, Fordi der er fokus på det personlige liv, med at han har andre våben end den han brugte til at såre Dan med. Og der er også filmiske virkemidler med, som at lyden af vinden er der når de filmer naturen.
Ja, jeg synes at den passer på berettermodellen fordi den passer næsten på alle punkter, for vi får jo anslaget med, altså hvad der lige præcis foregår, og at spændingen stiger
Filmen starter med at høre om situationen, altså hvad der er sket. Bagefter ser vi anklageren altså Christian Schrøder, som så fortæller lidt om sit job, som anklager, og noget af situationen, også fortæller han hvad han tager med til retten af, som f.eks. de våben Ronni Rasmussen havde derhjemme.Bagefter ser vi så Ronni som sidder i sit værelse på sin seng og sidder og spiser og kigger tv. Så filmer de Ronnis værelse, og de plakater som hænger på væggen.
Så ser man, forsvareren Thorkild Høyer som kører i sin bil. Han fortæller så lidt om hvordan det er at være forsvarer og fordelene.
Og derefter ser vi så de 3 dage hvor de er i retten
Det er gratis at oprette en konto