1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af fasaner

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af fasaner er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.550 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 19. november 2020.

Fasaner er titlen på novellen, fra novellesamlingen ”Rester” fra året 1996. Forfatteren af novellen er Helle Helle.Fasaner handler om en jeg-fortæller, der bor alene i en lejlighed. En dag ringer det på klokken, og det viser sig, at være en mand ved navn Richard, som har boet der før. Gennem historien leder han efter ting han havde glemt da han flyttede ud, og til sidst, efter han forlod lejligheden, efterlod han en fasan til jeg-fortælleren, selvom hun sagde nej til det.

Fasaner er titlen på novellen, fra novellesamlingen ”Rester” fra året 1996. Forfatteren af novellen er Helle Helle. Da Helle Helle blev født i Nakskov på Lolland 14. december 1965, hed hun Helle Olsen. Her boede hun sine første tre år, indtil forældrene blev skilt. Så flyttede hun med moderen til færgebyen Rødby, og navnet blev Helle Hansen, indtil moderen giftede sig med en ny mand og tilføjede mellemnavnet Krogh. En lillesøster kom til, men ægteskabet holdt kun til Helle blev 10. Siden boede hun alene med sin mor og søsteren, og pendlede til Nakskov i weekenderne for at besøge sin far. Helle Helle er dansk forfatterinde. Helle Helle debuterede i 1987 under navnet Helle Krogh Hansen med novellen Et blommetræ i Dagbladet Information. Helle Helle er døbt Helle Olsen, senere valgte hun at tage sin oldemoders efternavn (Helle), og det var under dette navn, hun debuterede med tekstsamlingen Eksempel på liv i 1993. Hun har læst litteraturvidenskab på Københavns Universitet, og er uddannet fra Forfatterskolen. Hun er kendt for sine minimalistiske tekster.

Resume:

Fasaner handler om en jeg-fortæller, der bor alene i en lejlighed. En dag ringer det på klokken, og det viser sig, at være en mand ved navn Richard, som har boet der før. Gennem historien leder han efter ting han havde glemt da han flyttede ud, og til sidst, efter han forlod lejligheden, efterlod han en fasan til jeg-fortælleren, selvom hun sagde nej til det.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver