Sara Omars nytårstale fra 2018, handler om at sætte fokus på Sara Omars ønske om at gøre op med de forældede normer, omkring kvinder samt sætte fokus på menneskerettigheder og det kvindelige aspekt i Islam. Det gør den ved at iscenesætte undertrykkelsen af især kvinder i Mellemøsten. Derudover sætter hun også fokus på undertrykkelse af kvinder og befolkningens forskruede syn på kvinders rettigheder.
Sara Omar er en dansk-kurdisk romanforfatter og menneskerettighedsforkæmper. I forbindelse med Sara Omars nyeste bog Dødsvaskeren, som handler om hendes opvækst i det muslimske miljø, holder hun en nytårstale, hvor hun hovedsageligt fokusere på kvinders rettigheder.
Hovedmotivet i Sara Omars nytårstale er at bekæmpe kvindeundertrykkelse og mænds dominerende tankesæt. Sara Omar ønsker og skabe en tilværelse for islamistiske kvinder hvor deres fulde potentiale bliver udnyttet, hun beskriver tydeligt hvordan det har været for hende selv og for kvinder generelt at opvokse i den muslimske kultur. Sara Omar ønsker at gør op med de forældede normer ”Fordi det er mit håb, at vi med ord må være i stand til at gøre op med forældede normer, kulturer, religioner og livsødelæggende overbevisninger” (l. 19-21) hun prøver samtidig at sætter fokus på befolkningens forskruede syn på kvinder.
Talen er en politisk lejlighedstale, da den bliver brugt på en højtid, nemlig nytår. Talen blev sendt på DR2 Deadline og på deres Facebook, den er politisk da Sara Omar prøver vinde tilslutning for sine synspunkter og få tilhørende til at ændre deres holdninger. Talen blev sendt på DR2 som er en oplysningskanal, DR2 er en kulturkanal for primært voksne i alderen 30+, det er oftest voksne med en længere videregående uddannelse, som interesserer sig for politik og kultur som ser DR2 Deadline, man kan her spørge til hvorvidt om det er den rigtige platform at sende Sara Omars nytårstale, om kvinders vilkår.
Det er gratis at oprette en konto