Har vi et valg som individer, eller er det en illusion som samfundet pålægger os. Vi er den næste generation som har et ansvar for os selv og for fremtiden som lever i informationens tid, vi skal blive en del af det selvbevidste samfund, og tage kampen op for vores egne rettigheder og være open minded, lægge fordomme til side og være løsningsorienteret.
Nytårstalen er af den stærke kvinde Sara Omar, som er en 33-årig mellemøstlig kvinde. Sara Omars nytårstale blev d.1. januar 2018 udsendt på DR nyheder, her fortæller hun og udtrykker sine stærke holdninger om menneskerettigheder og at hun kæmper for børn og kvinders rettigheder. Sara Omar mener at kvinder bør kæmpe for ikke at være undertrykte, generelt er hun imod undertrykkelse af enhver art. Sara Omar åbner op og fortæller med sine egne ord hvordan virkeligheden ser ud, hun fortæller om sin bog hun har udgivet “Dødevaskeren” hvor hun sætter ord på den svære kamp om et tabubelagt emne og om sin opvækst i et muslimsk miljø. Som en mellemøstlig kvinde med en stærk religion bag sig så kæmper Sara Omar stadig, selvom hun udmærket er klar over at der er delte meninger om hendes holdning.
Kvinders rettigheder er et emne som bliver fremhævet mere og mere med tiden, og bliver debatteret verden over. Eksempelvis hører vi om emnet i Sara Omars nytårstale og i “Ludermanifestet” af Louise Kjølsen, Nikita Klæstrup og Ekaterina Andersen. Sara Omar sætter stor fokus på at vi som kvinder må løfte sløret og fjerne bladet fra munden, og skabe en ny mental reformation, så kulturen og religionen ikke spiller den store rolle for kvinders undertrykkelse. Hun påstår at religionen islam har en indflydelse på de undertrykkende tankesæt og sætter derfor muslimske kvinder i stor fokus. Hvor imod de 3 kvinder prøver at skabe en debat om luderstigmaet og den seksuelle dobbeltmorale.
Det er gratis at oprette en konto