1 / 3 sider - klik for at bladre

Boganmeldelse af Jens Blendstrups 'Gud taler ud'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boganmeldelse af Jens Blendstrups 'Gud taler ud' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (555 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 7. februar 2020.

Denne boganmeldelse af Jens Blendstrups roman 'Gud taler ud' giver et referat af handlingen og en dybdegående personkarakteristik af Uffe/Gud. Opgaven undersøger romanens miljøbeskrivelse, komposition, sproglige virkemidler og fortælleforhold. Desuden diskuteres centrale temaer som sygdom og alkoholmisbrug.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret boganmeldelse med grundig analyse af romanens indhold, karakterer og litterære virkemidler. Giver god inspiration.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • alkoholmisbrug
  • boganmeldelse
  • familieforhold
  • fortælleforhold
  • gud taler ud
  • jens blendstrup
  • personkarakteristik
  • roman analyse
  • sproglige virkemidler
  • uffe

Jens Blendstrup er en Dansk forfatter, dramatiker og skribent. Han er født d. 8. august 1968, og er 50 år. Jens Blendstrup er født og opvokset i Risskov-kvarteret i Aarhus med hans mor, far og tre ældre brødre. Senere hen i livet studerede han litteraturhistorie og historie ved Odense Universitetet, hvor han fik en uddannelse. Han står bag bøger som blandt andet ”Gud taler ud” og ”Luskefisefortællinger”. Han har også stået bag filmen tilhørende til bogen ”Gud taler ud”.

Referat

Romanen ”Gud taler ud” handler om Jens’ fader Uffe, som i romanen kaldes Gud. Jens er Uffes yngste søn, hvilket han også er i virkeligheden. I romanen skriver den yngste søn Jens om forskellige episoder der giver et billede af familien med fokus på faderen Uffe/Gud. I romanen fortæller Jens om, at han Uffe/Gud drikker meget, dræber en kat, låser konen inde og lignende. Gud får kræft og ender med at dø af det i slutningen af romanen.

Selvvalgte kapitel – s. 16-17

Personkarakteristik:

Uffe/Gud

Langskægget og ondsindet – s. 16 l. 5

Har ondskabsfuldt blik – s. 16 l. 5

Nervøs – s. 16 l. 7

Ærlig, siger hvad han tænker – s. 16 l. 17

Ryger – s. 16 l. 19

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver