1 / 4 sider - klik for at bladre

'Drivhuset' analyse og sammenligning med syndefaldsmyten

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Drivhuset' analyse og sammenligning med syndefaldsmyten er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (2.413 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 17. februar 2020.

En dybdegående analyse af novellen 'Drivhuset', der udforsker jeg-fortællerens overgang fra barn til teenager, solens og drivhusets symbolske betydning, samt forholdet mellem 'de små' og 'de store'. Opgaven perspektiverer også novellen til syndefaldsmyten.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'Drivhuset' med fokus på symbolik, karakterudvikling og en relevant perspektivering til syndefaldsmyten. God struktur og faglig dybde.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • barn til teenager
  • drivhuset
  • jeg-fortæller
  • kønsmodning
  • litteraturanalyse
  • novelleanalyse
  • pubertet
  • symbolik
  • syndefaldsmyten

1.Hvem har initiativet, fra Inger og jeg-fortælleren klatrer over muren til det forbudte og ukendte område? Da de er kommet over muren, er det Inger der tager initiativet. Hun spørger om de ikke skal gå over til drivhuset, og om de skal ligge sig ned. Så Inger har gode ideer, hvor jeg fortælleren er mere passiv. Hvor jeg-fortælleren ser mere farligt på tingende, det skjuler han fra os. Han vil ikke virke bange i forhold til Inger, som er mere nysgerrig på hvad og hvorfor de var taget derover. sagde hun: De finder os slet ikke, hvis vi lægger os. – Lægger os? Spørgsmålstegnet er måske fordi han er usikker på om de skal gøre det

2. Hvad sker der i drivhuset? Efter Inger og jeg-fortælleren er klatret over muren og ind i gartneriet. går de ind i drivhuset, hvor de ligger sig og gemmer sig. Da går solen ned og ”det røde lys lå i hver eneste rude som var tilbage, og at se op var som at se med lukkede øjenlåg lige mod solen, se sit eget blod”. Lige midt i det kysser, Inger og jeg-fortælleren. Så jeg-fortælleren får udforsket et seksuel, ting og en bliver en del mere moden efter følgende.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver