1 / 5 sider - klik for at bladre

Slaveri i Amerika og kampen for borgerrettigheder

  • Historie
  • Tidligere end 8. klasse
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Slaveri i Amerika og kampen for borgerrettigheder er en historie-opgave til Tidligere end 8. klasse. Fylder 5 sider (1.176 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 25. februar 2020.

Denne opgave redegør for slaveriets historie i USA, den amerikanske borgerkrig fra 1861-65, og Abraham Lincolns rolle. Den beskriver Ku Klux Klans opståen og udvikling samt Martin Luther Kings kamp for borgerrettigheder. Opgaven perspektiverer også racisme i dagens samfund, både i USA og Danmark.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid historisk redegørelse for slaveri, borgerkrigen og borgerrettighedsbevægelsen i USA. Inkluderer relevant perspektivering til racisme i dag og har gode kilder.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • abraham lincoln
  • amerikansk borgerkrig
  • borgerrettighedsbevægelsen
  • diskrimination
  • ku klux klan
  • martin luther king
  • racisme
  • slaveri
  • usa's historie

Fra 1861-65 foregik der en blodig krig mellem Nordstaterne og Sydstaterne. Nu sidder du nok og tænker hvad snakker pigebarnet om? Jeg snakker om den amerikanske borgerkrig. Den startede fordi Abraham Lincoln havde udtalt sig om slaveri. Han havde dog ikke sagt noget om at han ville afskaffe slaveriet, men havde udtrykket sig om, at han ville standse udbredelsen af slaveriet og da han blev valgt som præsident trådte 7 sydstater ud af den amerikanske union.

Deres håb ved at træde ud af USA, var at bevare slaveriet. Men selve krigen startede den 12. april 1861, da nogle sydstatstropper angreb Nordstats soldater i Fort Sumter i Charlestons havn. Herefter sluttede 4 nye stater sig til sydstaterne. Nu var de ca. 9 mio. hvoraf ca. 3,5 faktisk var slaver. I nordstaterne var de omkring 22 mio. Folk troede at krigen ville være hurtigt ovre. Særligt nordstaterne havde denne opfattelse, da de var sydstaterne overlegne i antal. Men krigen varede i 4 år.

På de 4 år nåede der at dø omkring 617.528. Det drejede sig om ca. 359.528 fra nordstaterne og 258.000 fra sydstaterne.

Slaveriets afskaffelse var selvfølgelig et fremskridt. Men de sortes forhold havde dog kun ændret sig en smule. Der var 9/10 der boede i sydstaterne. De fleste arbejde på plantager. Under slaveriet ejede de hvide dem. Så da de blev frigivet skulle de klare sig selv. Mange havde ingen uddannelse eller overhovedet gået i skole.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver