I denne opgave vil jeg undersøge, hvad der af materiale i bilag B1 kan udledes om forbrydelse og straf i Danmark.
Jeg vil understøtte min undersøgelse med relevante beregninger.
jeg har udvalgt 3 tendenser.
Hvem har tendensen til at begå forbrydelser?
Her i tabel 1. kan vi se alderen og hvilket køn begår nok flest forbrydelserne.
Som vi kan se på tabel 1. at de fleste der har begået forbrydelser, er mænd.
Ud fra skemaet som er i absolutte tal, har jeg lavet mit egen skema hvor det står i procent.
Ud fra det her skema kan du se at den største procentandel er mellem 20-29 år. Seksualforbrydelser (kvinder) er ikke størst imellem 20-29 år, men størst længere henne ved de 40-49årige.
I det her skema kan vi se at de fleste unge der bevæger sig ud i kriminalitet, stammer mest fra de fattige familier.
hvem fylder mest i recidivprocenten?
her i skemaet kan vi se alderen og kønnene på de individer som bliver straffet igen, efter løsladelse, på grund af tilbagefald til ny kriminalitet.
Som vi ser på skemaet, er det mændene igen som lægger højst, og det er igen de unge der fylder mest med de 50%
I det her skema kan vi se tilbagefald til ny kriminalitet efter deres straf. Som dem der er blevet løsladt efter fængslet, er det mere end halvdelen (64%) af dem som vender tilbage på grund af ny kriminalitet.
Det er gratis at oprette en konto