1 / 2 sider - klik for at bladre

Debat om nul-sukker politik i daginstitutioner

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Debat om nul-sukker politik i daginstitutioner er en dansk-opgave til 3.g el. lign. Fylder 2 sider (745 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 28. februar 2020.

Debatindlæg der kritiserer den strenge nul-sukker politik i daginstitutioner. Opgaven argumenterer for, at politikken skaber et skævt forhold til sukker og fjerner forældrenes ansvar. Den foreslår en mere nuanceret tilgang til børns sukkerindtag og forældreoplysning.

Redaktørens vurdering
7 God
Debatindlæg med klar argumentation og personlig vinkel på sukkerpolitik i daginstitutioner. Giver inspiration til lignende opgaver.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • børns sukkerindtag
  • daginstitutioner
  • ernæring
  • forældreansvar
  • fødselsdage
  • madpakker
  • pædagogik
  • sukkerpolitik
  • sundhed

Det skal være fuldkorn, giv ikke juice, ingen sukker, pas på med yoghurt, ingen sukker, ingen müsli, ingen sukker, giv ikke tørret frugt, ingen sukker ! Det er blot nogle af de ting forældre skal høre på dagligt. Men er der virkelig grund til sådan en strege sukkerpolitik som der drives i daginstitutionerne?

Når snakken omhandler børns sukkerindtag, går bølgerne som regel, rigtig højt. Hvem har egentlig ansvaret for børns sukkerindtag? Og hvordan skal kommunen gribe ind, hos den familie som kun giver deres børn sukkerholdige ting, når politikken i de offentlige institutioner er nul-sukker? Mon nogen har overvejet, hvilke konsekvenser denne nul-sukker politik kan have for nogle familier? Jeg tvivler.

Her stod jeg med min lille pige så syg, så lille, helt uden energi. Med råd fra børnelægen skulle min datter altså have kage, ja kage og faktisk en del af det. Men hurtigt indså jeg som mor til en pige i en institution, hvor det er nul-sukker at det hurtigt blev et rigtigt stort problem, at give hende den famøse lille kage eller pandekage med i madpakken. Vi har malet et skræmmebillede af sukker, og folk tør ikke give deres børn boller, hvis der er sukker i dem, med i madpakken.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver