Snegle i vand: snegle der lever i vand formere sig enten ved at hvert dyr sender sine kønsprodukter ud i vandet hvor der så sker en befugtning ude i vandet eller de kan bare parre sig normalt.
Landsneglen: det er her det så tager en uventet drejning fordi landsneglene er nemlig tvekønnede hvilket vil sige at de både er hanner og hunner de formere sig egentlig bare ved at udveksle sæd.
Vindbjergsneglen: Vinbjergsneglene presser sig tæt op ad hindanden og presser fodskiverne mod hindanden. Begge dyr er udstyret med kalkstikpille som indeholder sæd som de så skyder op i hindanden og dermed bliver befrugtet.
Kældersnegle: kældersnegle har derimod en unik metode de klatrer nemlig op i et højt sted og hejser sig ned i en tyk slim tråd hvor parringen så sker frit i luften. Under parringen tager dyrene der penisser og vikler dem rundt om hindanden hvor der så udvikles sædceller i spidsen af deres penisser. Det skal i øvrigt også lige siges at mange af sneglearternes penisser er helt op til 85 cm og er ofte større end dem selv.
Skovsnegle: skovsnegle har faktisk den samme proces bortset fra det foregår på jorden.
Det er gratis at oprette en konto