Nysgerrig, er det egentlig godt at være nysgerrig? Mange synes at være nysgerrig er en dårlig ting.
Jeg synes at være nysgerrig er en god ting, men på nogle punkter, F.eks.
Når du læser nyheder, det gør du fordi du nysgerrig,
Om hvad der foregår rundt på jorden.
Jeg er selv rigtig nysgerrig, jeg er nysgerrig over hvad der foregår omkring mig, men jeg blander mig ikke i andre folks liv hvilket er over grænsen. Jeg har oplevet tit, at mange mennesker er nysgerrige, men hvis de er for nysgerrige kan det godt blive lidt irriterende, og det nok det folk mener med at nysgerrighed
spørge om hvad de snakker om. Det forståeligt at er lidt
træls. Det synes jeg også så det helt fint man synes det, men man skal ikke tage det fra en synsvinkel, for jeg synes selv at nysgerrighed kan blive irriterende, hvis personen der er nysgerrig er barnlig.
mange er også glade for nysgerrige mennesker
mange mennesker rundt omkring er meget
glade for nysgerrige mennesker, men over 60% af 100 mennesker siger det er en dårlig ting, men der er stadig de 40% som er glade for de nysgerrige, og sikkert er de selv meget nysgerrig. Nysgerrighed er en god ting på nogle punkter. Så min pointe er ikke at kritisere dem der er negative og ikke synes om folk der er nysgerrige.
Det er gratis at oprette en konto