Jeg har i undervisningen arbejdet med min figur, som er lavet af ståltråd, derefter stanniol og til sidst sort ostevoks.
Analyse:
Faktuelle oplysninger:
Størrelse/ mål: 11,5 cm i højde, 11 cm i længde og 6 cm i bredde.
Tilblivelse: uge 48 og 49 i 2019
Ophavsmand: [NAVN A]
Placering: Hjemme
Figuren er underlegemsstørrelse.
Titel: ”Den afslappede”
Materiale, overflade og farve:
Fremstillet i ostevoks i en sort farve. Mat og ujævn overflade. Underliggende er der anvendt en base af ståltråd samt et overliggende stanniol lag.
Formgivning:
Detaljeringsgraden er ikke særlig udarbejdet. Man kan se det er et siddende menneske. Man kan ikke se om det er en kvinde eller en mand. Der er ingen bevægelse i skulpturen. Soklen er af træ.
Hvordan er mennesket fremstillet:
Meningen med min figur er at vise mig selv, i en afslappet kropsholdning. Det kunne være mig i en samtale med vennerne eller mig selv alene siddende med min mobil i hånden. Skulpturen skal udtrykke afslappethed i en almindelig position.
Opgave B:
Jeg har skabt den samme figur i flamingo og senere i en brugt mælkekarton.
Jeg må erkende, at det var nemmest at arbejde med ostevoksen. Denne figur ser mere levende ud end de andre. Den største udfordring var at snitte i flamingo.
Det er gratis at oprette en konto