1 / 3 sider - klik for at bladre

Karakteranalyse af Robert i Søren Damms 'Transit'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Karakteranalyse af Robert i Søren Damms 'Transit' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (1.110 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 19. marts 2020.

Denne opgave præsenterer en karakteranalyse af Robert fra Søren Damms roman 'Transit'. Den udforsker Roberts komplekse personlighed, hans svingende selvtillid, nysgerrighed og tendens til at dømme andre. Opgaven diskuterer også Roberts identitetssøgen og romanens placering inden for postmodernismen som en dannelses- og udviklingsroman.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid karakteranalyse af Robert fra 'Transit' med fokus på personlighed, identitetssøgen og postmodernistiske træk. Giver god indsigt i romanen.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dannelsesroman
  • identitetssøgen
  • karakteranalyse
  • postmodernisme
  • robert
  • søren damm
  • transit
  • udviklingsroman
  • ungdomskultur

Uddraget af romanen “Transit” er skrevet af Søren Damm i 1994 og er fra den litteraturhistoriske periode postmodernisme, der var kendetegnet ved at forfatteren beskrev en magisk realisme, og dannede sin egen virkelighed og leger med romangenren.

I teksten møder vi en fyr ved navn Robert, Robert tager på diskoteket en aften, hvor han sidder ved baren og drikker sin Coca Cola, samtidig med at han tjekker pigerne ud. Han får øjenkontakt med en af pigerne ved navn Sofie, senere på aftenen danser de med hinanden. Hun fortæller ham at hun er alene senere på aftenen og at hun gerne vil have ham med hjem. Robert virker til at være en smart fyr med læderjakke og Levi’s jeans. Robert lever stadig i teenagere verdenen, hvor han snakker om flotte piger samt store bryster. Robert har en udmærket selvtillid som vi også læser i uddraget “Jeg tror, jeg ser temmelig cool ud, som jeg står her, læner mig lidt mere op ad stolpen, og føler mig lissom lidt mere tjekket. Jeg får lyst til coke” (s. 88 linje 11 - 13) Ud fra hvad vi læser, har vi med en meget selvsikker person at gør, som gerne vil imponere Sofie. Han prøver at finde en god og fornuftig side frem i sig selv ved at snakke om noget han hørte i TV-avisen da han tilfældigvis faldt over kanalen. Robert er på bistand og har arbejdet forskellige steder, sidst som pedel på en skole i Viby som han var træt af. På trods af hans selvsikkerhed, kan der nogle gange godt opstå situationer hvor han er det stik modsatte “Og de tre griner. Coronanerne er tomme. Mit blik rammer den kraftiges, og jeg kikker hastigt ned i bordet.”(s. 33 linje 36 – 37) det viser også at Robert ikke altid er topsikker på sig selv. Han er som mange teenagers hvor hverdagen ikke er perfekt, men at selvsikkerheden kan svinge meget.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver