Sten har 3mm hår, er klædt som om han ikke havde andet tøj, end det han havde på.Sten bor lige uden for lufthavnen, på en losseplads sammen med sin far og lille søster.
Hans mor er død, og det er meget hårdt for sten at se dette i øjnene han savner hende hele tiden.
Hans storesøster Sofie som tog sig af det hele da stens more døde, er flyttet ”stukket” af fra dem.
Sten har det rigtig godt med sine 2 bedstevenner.(Søren og Lukas), det er ikke de bedste venner men han har det rigtig godt med dem og ham og Lukas sørge for ingen kommer til skade, selvom Sten har et meget stort temperament.
Sten er ramt hårdt af den sociale arv, hans far arbejder på lossepladsen og det gør sten også.Hans far drikker meget, og sten drikker også en del og ryger sammen med sin far.
Sten får hjælp for at slippe ud af den sociale arv, men tør ikke tage det sidste skridt og realisere det.
I stedet bliver han og finder sig i de ting hans far gør ved hans lille søster Nanna som han også gjorde ved Sofie. Men til sidst gør Sten det han har prøvet på gennem hele bogen, han bryder med den sociale arv, han gider ikke finde sig i at hans far udnytter hans lillesøster, og ringer til politiet og fortæller dem om de ting hans far har stjålet. Derefter rejser han til København med sin søster for at få en uddannelse. Måske som forfatter Sten var nemlig rigtig god til at skrive.
Det er gratis at oprette en konto