1 / 2 sider - klik for at bladre

Vær dig selv: en personlig refleksion om identitet

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Vær dig selv: en personlig refleksion om identitet er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (991 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 24. marts 2020.

Denne personlige essay reflekterer over udfordringerne ved at finde sin identitet som ung. Teksten beskriver forfatterens kamp med usikkerhed, socialt pres og behovet for at skabe forskellige identiteter. Den kulminerer i et budskab om selvaccept, at rumme andres forskelligheder og at lytte til sin indre stemme for at være tro mod sig selv.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid personlig essay om identitet og selvaccept. Velskrevet og relevant for unge, der søger inspiration til lignende emner.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • efterskole
  • forskelligheder
  • identitet
  • personlig udvikling
  • selvaccept
  • selvværd
  • socialt pres
  • ungdom

Når man er ung, kan man have svært ved at finde sin identitet. Man er i overbygningen Jeg har et super kedeligt navn, stammer fra Roskilde og er meget usikker på mig selv. Shit det er hele 3 ting, der gør mig anderledes. Jeg lever meget frit, mine forældre betaler for min mad, meget af mit tøj, jeg har et fritids job og fest indgang imellem, men hvor passer jeg ind?

Lad os starte med at jeg er opvokset i Danmark-Roskilde. Har en helt almindelig kultur som 2,2 milliarder andre dansker, og føler mig 100% tilpas. Jeg er opvokset i en lille by ude fra Roskilde. Har masser af venner og de er helt ud fantastiske mennesker, men begyndte desværre at føle mig usikker på mig selv. Igennem årene har jeg lært lidt om hvordan jeg er, men også hvordan nogle folk ville have jeg skulle være. Blev mere og mere usikker på, om jeg var den person, som folk ville have mig til, at være eller bare ”mig.”

Det er dog bare det faktum, at jeg i mine klassekameraters øjne er helt perfekt, men i mine øjne er jeg ikke. Jeg hedder jo Emilie ” et helt almindelig kedeligt navn” og er bleger end Dracula ham selv, og ikke den slankeste. Når jeg kommer hjem fra skole kan jeg være mig selv, spise det mad jeg vil uden at få øjne, men inderst inde føler jeg mig ikke hjemme. Jeg kan ikke rigtig kombinere ”skole- mig” med ”hjemme-mig.” Jeg er reelt 2 personer, om jeg var hjemme hos familien eller oppe i skole

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver