1 / 6 sider - klik for at bladre

Bellinger: Analyse af brillemarkedet og strategi

  • Afsætning
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bellinger: Analyse af brillemarkedet og strategi er en afsætning-opgave fra 2020 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 6 sider (2.073 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 2. februar 2021.

Denne opgave analyserer brilleproducenten Bellinger. Den starter med en markedskarakteristik og anvender konkurrencetragtmodellen til at vurdere konkurrencesituationen. Købsadfærden for Bellingers produkter analyseres ud fra købemotiver, købstype og behov. Opgaven inkluderer også en analyse af Bellingers interne og eksterne forhold, værdikæde samt et løsningsforslag til kopieringsproblematikken.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af en virksomhedscase med anvendelse af relevante afsætningsmodeller og teorier. Opgaven er velstruktureret og giver god faglig indsigt.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bellinger
  • brillemarkedet
  • egobehov
  • forretningsstrategi
  • konkurrenceanalyse
  • købsadfærd
  • markedsføring
  • snobeffekt
  • vebleneffekt
  • værdikæde

Når man kigger på konkurrencesituationen på brillemarkedet, kan man starte med at lave en markedskarakteristik. Et marked er nemlig kendetegnet med 4 forskellige forhold. Produktet, udbyderen, efterspørgeren og det geografiske område.

Produktet der bliver solgt, er briller og brillestel. Bellinger er kendt for deres brillestel der skiller sig meget ud fra andre. De går meget op i at alle folk kan være dem selv og udstråle på deres helt egen måde, hvilket også kan ses i brede sortiment. Bellinger er også i den dyre ende i brillebranchen, da de går meget op i kvaliteten af de briller de sælger.

Udbyderen er brilleproducenterne. Der er mange forskellige slags brillemærker, hvilket man også kan også kan se hvis man går ned i en brillebutik. Der er noget til enhver smag, hvilket er vigtigt for kunderne.

Efterspørgeren er folk med dårligt syn eller folk der går med briller fordi det ser fedt ud. Der kan fås briller med og uden styrke, hvilket gør at de både kan bæres fordi man er dårligt seende, eller fordi man synes det ser fedt ud.

Det geografiske område er i hele verden. Der er folk i hele verden der har brug for briller og det danske design har på det seneste vækket stor opsigt i udlandet. Bellinger eksporterer 75% af deres varer og ved andre brillefirmaer er denne procentsats endnu højere.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver