Analyser og vurder købsadfærden for køb af Bellingers produkter.2
Foretag en analyse af Bellingers interne og eksterne forhold med henblik på at vurdere Bellingers kernekompetence.3
Business model canvas:4
Værdikæde:4
Omverdensmodellen:4
5
SWOT-opstilling5
Kernekompetencer6
Identificer og beskriv kort en selvvalgt problemstilling, som har relevans for Bellinger. Analyser problemstillingen og fremsæt løsningforslag med udgangspunkt i udvalgte teorier og modeller.6
TOWS-matrix7
Analyser konkurrencesituationen på brillemarkedet
I samme produkt har vi Louis Nielsen, Inface, Lindberg og Ørgreen. Det er i samme produkt, da de sælger samme produkt som Bellinger. Dette kaldes mærkekonkurrence, da der her identificeres produkter, som er konkurrerende, men som også opfattes identiske. Altså sælger designerbriller
I samme produktkategori har vi Normal, Matas og Tigeren. De er placeret her, da de sælger billige alternativer af briller. Dette kaldes produkttypekonkurrence.
I samme behov er der linser og øjenoperationer. Det er i samme behov, da dette kan dække de samme behov. Linser eller øjenoperationer dækker altså samme behov som en brille vil have gjort. Dette kaldes generisk konkurrence
I alle produkter har vi alt mellem himmel og jord, der bruges penge på. Dette kan nemlig være alle virksomheder, der konkurrerer om forbrugernes rådighedsbeløb, hvilket kaldes budgetkonkurrence.
Konkurrenter i branchen er Inface, Ørgreen, Lindberg, Fleye og ProDesign, da de sælger samme produkt og derfor dækker samme behov.
Det er gratis at oprette en konto