1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af Jan Sonnergaards novelle 'William'

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jan Sonnergaards novelle 'William' er en dansk-opgave fra 2020 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.323 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 27. februar 2021.

Denne opgave indeholder en analyse og fortolkning af Jan Sonnergaards novelle 'William' fra novellesamlingen Radiator (1997). Analysen undersøger novellens fortæller, personkarakteristikker og komposition. Desuden fortolkes novellens temaer, herunder mobning, kærlighed og fortidens indhentning, samt dens budskab. Opgaven perspektiverer også til novellens genretræk og anvender isbjergmodellen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'William' med fokus på litterære virkemidler, personkarakteristik og temaer som mobning og fortid. Velfunderet og struktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • fortid
  • isbjergmodellen
  • jan sonnergaard
  • komposition
  • kærlighed
  • mobning
  • novelleanalyse
  • personkarakteristik
  • radiator
  • william

I denne analyse og fortolkning af novellen ”William” vil jeg blandt andet komme ind under novellens fortæller, personkarakteristikker og ikke mindst dens komposition. ”William” komponeret af Jan Sonnergaard er fra novellesamlingen Radiator, som er fra 1997. Herefter vil jeg fortolke novellen, hvilke temaer der bliver benyttet, efterfulgt af budskabet. Jeg vil slutte af med, at perspektivere til blandt andet dens genretræk.

Novellen handler kort sagt om et kærestepar, der besluttede sig for at gå ind på en cafe i Københavns gader. De sad bare og hyggede sig, indtil der kom en ”lille mand” gående ind. Den lille mand spurgte om han måtte få lov til at sidde lidt ved deres bord (s. 12, l. 15-16), det måtte han trodsalt gerne, selvom Ulla ikke helt virkede begejstret for det. Efter lidt tid gav Ulla for alvor udtryk for, at hun ikke havde lyst til at han var der. Dette bemærkede den lille mand ikke og blev alligevel. Han spurgte sågar om han måtte få lov til at fortælle en meget kort historie. Kæresten nåede faktisk ikke at svare – før Ulla råbte ”Jubiiiih, en historie” (s.14, l. 14). Den lille mand begyndte at fortælle om en dreng ved navn ”William” der blev mobbet hele sin barndom og især i skolen. Ulla reagerede meget voldsomt på denne historie, og skyndte sig ud af cafeen – der var nemlig tale om deres fortid. Ulla havde gået i klasse med den lille mand, og vidste derfor godt hvordan historien ville udspille sig. Vi bliver egentlig kastet lidt ind i historien, og der er derfor tale om in medias res. Egentlig er hele historien lavet kronologisk, udover de flashback der er i den lille mands historie, her bliver vi nemlig kastet tilbage til deres barndom.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver