1 / 2 sider - klik for at bladre

LEGO's historie: Fra trælegetøj til Legoland

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

LEGO's historie: Fra trælegetøj til Legoland er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (788 ord, ca. 3 min. læsning) og blev 13. juli 2026.

En detaljeret redegørelse for LEGO's udvikling, startende med Ole Kirk Christiansens trælegetøj og de tidlige udfordringer. Opgaven beskriver overgangen til plastikklodser under Godtfred Kirk Christiansen og etableringen af Legoland som en global succes.

Redaktørens vurdering
7 God
En informativ historisk gennemgang af LEGO's udvikling fra trælegetøj til Legoland. Teksten er sammenhængende og dækker de vigtigste milepæle, selvom sproget har mindre fejl.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dansk erhvervshistorie
  • godtfred kirk christiansen
  • innovation
  • legetøj
  • lego
  • legoland
  • ole kirk christiansen
  • virksomhedshistorie

Ole Kirk Christiansen var en dansk direktør og snedker, i 1932 opfandt han Lego.

Han fik fire sønner hvor den første var tidligere direktør i Lego.

Historien:

For mange år siden var der en mand der hed Ole Krik Christiansen, Ole havde strenge tider, han havde ik mange penge så han var nødt til at fyre sin sidste medarbejder.

Kort efter mistede Ole hans kone. Han havde ansvar for de fire sønner, så han fik en ide for at holde familien igang. Ole havde tænkt sig at begynde med at lave legetøj.

Han havde gemte en masse træ som tømmer, så han begyndte at lave trælegetøjet ud af det træ, En af hans sønner begyndte at hjælpe ham med at arbejde efter skole. I den tid lavede Ole det bedste trælegetøj kvalitet.

En dag kom der en grossist fra Fredericia pga. Oles fine trælegetøj, og han ville sætte Oles vare i hans store butik, så var der en masse og lave i det lille værksted, så Ole genansatte hans tidligere medarbejdere, de arbejdede hele dagen for at nå at give grossisten legetøjet så han kan fremstille dem i hans butik, senere fik Ole et brev med at grossisten ik kunne betale for deres legetøj, så ville Ole ud og Sælge hans legetøj selv, Ole var ik en god sælger, han talte ik om sig selv eller om hvor hyggeligt det var at lave de legetøj, men han blev ved med at prøve, Ole ville finde et navn for det legetøj han laver, et kort navn, så han fandt på Lego, På latinsk betød Lego ” Sætte sammen”, Navnet Lego blev godt modtaget.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver