Novellen hedder tennis og er skrevet af kim fupz den er skrevet i 2002 den kunne godt være skrevet i dag da der ikke er nogen rigtig tid det eneste vi får at vide er hvilke dage han cykler ud til tennisbanen. Under genren er kærlighed
Hovedpersonen i ”Tennis” er Carsten. Vi fokuserer derfor vores analyse på ham. Vi kigger bl.a. på hans udseende og hans sprogbrug, og vi gennemgår hans forhold til Linda. Vi ser også på, hvordan Carstens forældre taler, og hvordan personerne generelt er stereotype i novellen.
Novellens miljø er et overklassemiljø i begyndelsen af 00’erne. Vi viser i analysen, hvordan miljøet påvirker novellens handlingsforløb. Vi ser også på kontrasten mellem overklasse og arbejderklasse, som vi finder i novellen.
Fortælleteknikken er præget af, at fortælleren er en åbenlys førstepersonsfortæller. Novellen har indre synsvinkel, der gør, at vi ser hele handlingsforløbet fra fortællerens perspektiv. Der er brugt bagudsyn i novellen, mens fremstillingsformen er scenisk, og vi kigger på, hvilke virkninger det har i novellen. Vi kigger også på, hvad det betyder for novellen, at der er brugt meget dialog.
Novellens komposition er lineær. Det betyder, at novellen har en tydelig begyndelse, midte og slutning, og at de kommer i kronologisk rækkefølge. Vi gennemgår begyndelsen, som er in medias res, og vi forklarer, hvad det betyder for læseren. Vi analyserer også vendepunktet, som er der, hvor Carsten ser gulddrengen på tennisbanen med Linda. Vi kigger også på den lukkede slutning.
Det er gratis at oprette en konto