1 / 4 sider - klik for at bladre

COVID-19: Konsekvenser for Danmark og verden

Det er gratis at oprette en konto

COVID-19: Konsekvenser for Danmark og verden er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.322 ord, ca. 6 min. læsning) og blev 13. juli 2026.

Denne opgave redegør for COVID-19 pandemiens indvirkning på Danmark og globalt. Den diskuterer regeringens nedlukningsstrategi, de økonomiske og sociale konsekvenser, samt perspektiverer til klimaforandringer. Opgaven sammenligner også Danmarks håndtering med andre landes metoder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og struktureret opgave om COVID-19's konsekvenser for samfund, økonomi og klima. Giver god indsigt i emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • arbejdsløshed
  • coronavirus
  • covid-19
  • genåbning
  • kina
  • klimaforandringer
  • nedlukning
  • pandemi
  • social distance
  • økonomisk krise

Den 13. marts blev der skrevet historie i Danmark. Statsministeren, Mette Frederiksen lukkede Danmark ned. Statsminister Mette Frederiksen har vedtaget at lukke skoler, uddannelser, daginstitutioner, biblioteker, restauranter, idrætsforeninger og meget mere. Vores grænser blev lukket, så vi ikke fik smittebærere ind i landet.

Statsministeren begrundede sin nedlukning af Danmark med: ” Vores hovedopgave er at forhindre, at for mange bliver alvorligt syge på én gang - og samtidig sørge for, at økonomien ikke går helt i stå”.

Danmark blev på den ønskede grønne kurve i forhold til antal coronasmittede/indlagte, hvilket betød, at vores sygehusvæsen ikke brød sammen. At udviklingen af smittede corona-patienter nu betragtes som værende under kontrol, gjorde at statsministeren inden påske meddelte danskerne, at 0.-5. klassetrin, specialskoler, idrætsforeninger og dagsinstitutioner skal genåbnes pr. 15.april, så vidt at forholdsreglerne bliver overholdt. Mette Frederiksen har en tro på, at det nytter. Regeringen tror på, at en langsom og kontrolleret genåbning, er det rigtige svar for Danmark for at undgå for store økonomiske og sundhedsmæssige kriser. At forsamle sig mere en ti personer er fortsat ikke tilladt, hvilket har ført til en masse aflysninger af mindre og større arrangementer. Herunder festivaller, barnedåb, bryllupper, EM i fodbold og sågar Dronning Margrethes 80års fødselsdag.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver