Sygdomskrisen vil uden tvivl ramme både globalt og nationalt erhvervsliv og dermed økonomien. Virksomheders produktion vil falde drastigt og ikke desto mindre vil man se en aftagende efterspørgsel fra både ind- og udenlandske forbrugere. Disse vil naturligvis sætte en kæp i der økonomiske samfundshjul og man vil se en tilbagegang i både vækst og overskud på beskæftigelsen. For at mindske udspillet af ovenstående, har regeringen til sinde at indføre en række tiltag der skal sparke gang i produktionen.
Den såkaldte ”kapitalbuffer” frigives med henblik på at give bankerne råderum til at låne andre virksomheder penge. Reserven er en pengereserve der er blevet sparet op i mange år og har til formål at kunne understøtte finansverdenens økonomiske grundlag i kriser som dette. Det gør det muligt, at virksomheder kan låne penge til at sætte gang i deres produktion, uden at bankerne mister kapital profit når de udlåner penge. Derudover vil man efter krisen se, at ikke ligeså mange virksomheder vil have en markant lav produktion idet de har haft mulighed for at låne penge under krisen.
Der bliver lavet to garantiordninger der skal sikre, at virksomhederne har bedre mulighed for opretholde en hvis økonomisk fremgang uden at skulle opsige deres medarbejdere. Den ene ordning har til henblik at ramme større virksomheder og vil foregå på de såkaldte markedsvilkår. Ordningerne vil gøre, at garantiprovisionen bliver sat ned, hvilket betyder at det man betaler til banken for at de løber risikoen ved at stille en lån til rådighed, bliver sat ned. Dette skal hjælpe små og mellemstore virksomheder som i forvejen debiterer for et lån i banken eller et kreditinstitut.
Det er gratis at oprette en konto