Side 1 af 4

Vand og Vandforbrug

Vand og Vandforbrug er en naturgeografi-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 4 sider (986 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

  • Naturgeografi
  • 2.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 4 sider PDF
  • 39 downloads

Skribentens beskrivelse af Vand og Vandforbrug

Beskrive nettonedbør i Danmark, hvor er der mest og hvorfor? Endvidere hvordan og hvorfor der er negativ vandbeholding nogle steder og til sidst hvad vi kan kan gøre for at sikre vores grundvand.

Uddrag fra opgaven

Vand og vandforbrug. Opgave 1) Som vi kan se i figur 7.5 på opgavearket, er der klart størst nettonedbør i Vestjylland og mindst på Sjælland, od de nedre øer. En af grunde til det er, at der er mere nedbør i det vestlige Danmark end i det østlige og for det andet er jordbunden i Vestjylland meget sandet. Det medfører at vandet siver hurtigere ned til grundvandet, men det er ikke ensbetydende med, at kvaliteten af vand er bedre, da ler renser vand meget bedre, selvom det så tager utrolig lang tid for vand at sive igennem. Eftersom vestenvinden rammer

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver