Hvilke temaer synes I, at den valgte påskedag handler om?Langfredag var en sørgedag, der skulle minde den dag, Jesus blev korsfæstet.
Har I nogle idéer til gode kilder, der kan belyse påskedagens betydning eller påskedagens temaer?Matthæusevangeliet, Lukasevangeliet og Johannesevangeliet
Påskefortællingen:
Langfredag er dagen, hvor Jesus bliver taget til fange og dømmes til døden. Jesus bliver iført en tornekrone for at ydmyge ham. Anklagen mod ham er, at han har udråbt sig selv til jødernes konge. Det er denne dag, han må bære korset op ad smertens vej til Golgata, begravelses- og henrettelsespladsen udenfor Jerusalem, hvor han skal dø. På Golgata slår soldaterne nagler gennem hans hænder og fødder, så han sømmes fast til korset. Og det er derfor korset er kristendommens symbol.
Ved hans side hænger to forbrydere. Den ene gør nar af ham, men den anden påpeger, at de har fået som fortjent, men at Jesus er uskyldig. Han beder Jesus om at huske ham i Paradis, hvorefter Jesus siger: ”Sandelig siger jeg dig, i dag skal du være med mig i Paradis”
Alle fire evangelier fortæller om Jesus’ død på korset, men de forklarer dog de sidste timer og minutter meget forskelligt. I Johannesevangeliet beskriver Johannes, Jesus som en afklaret mand, der har accepteret sin skæbne, og hvis sidste ord er: ”Det er fuldbragt”. Markusevangeliet og Matthæusevangeliet fortæller derimod at Jesus råber til Gud på korset: ’Min Gud, min Gud, hvorfor har du forladt mig?’, dette er også et citat fra Det Gamle Testamente i Salme 22.
Det er gratis at oprette en konto