1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af Bent Hallers novelle 'Ispigen'

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Bent Hallers novelle 'Ispigen' er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (903 ord, ca. 4 min. læsning) og blev 11. juli 2026.

Denne opgave indeholder en analyse af Bent Hallers novelle 'Ispigen' fra 1998. Den redegør for novellens genre, giver et kort resumé og anvender berettermodellen til at beskrive kompositionen. Desuden undersøges realplan og billedplan, fortællerforhold, personkarakteristik og billedsprog. Opgaven diskuterer også novellens temaer som mobning, venskab og empati samt forfatterens budskab.

Redaktørens vurdering
7 God
En grundig analyse af novellen 'Ispigen' i Q&A-format. Opgaven dækker mange analysepunkter, herunder berettermodellen og temaer som mobning, hvilket giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bent haller
  • berettermodel
  • billedplan
  • empati
  • ispigen
  • mobning
  • novelleanalyse
  • psykologisk genre
  • realplan
  • venskab

Hvilken genre og undergenre er novellen? Novellen er fiktion som psykologisk genre

Giv et kort resume. Hvordan passer titlen til novellens handling?

Novellen handler om 2 piger som hedder Lene og Sandra. De er rigtige veninder. De har et pænt sprog, begge to, aldrig kom der et bandeord over deres læber. Deres forældre elsker dem og lærerne roser dem. De opfører sig ordentligt, men de bliver ignoreret af alle de andre børn. En klassekammerat som hedder Iben har masser gange forsøgt at komme med i to søde pigers leg, men det var aldrig lykkedes hende. Iben er stædig og social derfor hun undrede sig, hvorfor Lene og Sandra ikke giver opmærksomhed til andre. Hun kan ikke forstå hvorfor de er meget ligeglade. Hun tror, de kan være tre gode veninder og lege, men Lena og Sandra er egoistiske. Når de to veninder rejser sig for at gå hjem, føler sig hun at hun fryser, selvom solen skinner. Hun synes, de ser utrolig søde ud, men deres hjerter er fyldt med is. De har ikke empati. Det er stor sandhed.

Pas på hvad du skiver i resume, her skal kun står ting som står i teksten.

5.Komposition – brug berettermodellen! Hvordan er novellen opbygget, hvordan føres man ind og ud af novellen (in medias res eller er der introduktion)?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver