Billede hedder Sommeraften på Skagen Sønderstrand og den er lavet i 1893 og er laver af P.S. Krøyer, billede blev solgt for 520.000 kr. til Axel Springer i 1978 som senere gav det til Skagens Museum i 1986.
I forgrunden kan man se sandet som har sandfarven med lidt gult i sig mest til den venstre side
I mellemgrunden kan man se to damer der går i vandkanten. De har begge en hvis sommerkjole på med et guld bind rundt om lived. Den ene har sin hat på som er gul hvor den anden holder sin hvide hat i venstre hånd. I deres kropssprog ser hende til venstre ned i sandet som får det til at ligen hun virker trist hvor henne til højre ser på hende, som får det til at ligne hun trysre hende. Man kan også se vandet men det er gjort lidt mørkere hvor de to damer er der blvet lagt meget lys på, fordi vi skal have fokus på dem. Men vandet ser blåt ud og koldt fordi det er en mørk blå. Sandet har sandfarven men bliver lidt mørker ude til højre men er stadig lidt gult ved vandkanten.
I baugrunden kan man se sand, men det er meget mørkt sand. Så der stadig lige lidt vand som lige er lyst inde ved kanten men bliver mørkere jo længere væk man kommer fra kanten. Himlen har lidt af samme farve som vandet, men man kan lige se hvor det er vand og hvor det er himlen. Men det er meget svært at se forskel helt ude til vestre, men hvis man følger fra linjen som man kan se midt på i baugrunden helt ud, kan man lige skimme det. Man kan se at stranden forsætter i lang tid og at bakkerne er lysegrønne oppe i toppen og bliver mørkere længere vi kommer ned.
Det er gratis at oprette en konto