Titel: SolstålenÅrstal: Novellen er en af forfatterens nyere modeller, og er skrevet i 2001Forfatter: Juliane Preisler debuterede som lyriker i 1983 og har siden vist sig at være en særdeles produktiv og alsidig forfatter, som beskæftiger sig med mange forskellige litterære genrer.
Genretræk
Anslaget er meget vigtig i denne novelle ’’Lørdagene er de værste. Nej, lørdagsmorgenerne er de værste.’’ Vi får egentlig et indtryk af at Drengen ikke rigtig kan lide sin far men jo længere hen vi kommer i novellen indser man som læser hvor meget han faktisk holder af ham, dette kan ses når vi bliver fortalt at Drengen hader når Far bliver gjort til grin af de andre nede på Pelikanen.
Drengen leder også efter de gemte flasker over hele lejligheden, fordi han gerne vil have at hans far stopper med at drikke.
Jeg vil sige at vendepunktet er når mor træder ind på Pelikanen og får øje på Drengen og faderen. Moderen er sur over at Far havde taget sønnen med på værtshus ’’Tager du nu drengen med på værtshus. Georg?’’ (s. 20 l. 6)
Komposition
Novellen er skrevet i in medias res dette kan ses i starten da novellen startes med ’Lørdagene er de værste. Nej lørdagsmorgenerne er de værste’ vi bliver smidt ind i handlingen og starten er ikke ligesom i mange eventyr som starter med ’Der var engang’.
Det er gratis at oprette en konto