Den Nationale konflikt i Ex-Jugoslavien starter 1991, hvor de har en drøm om et Storkroatien. Fra 1991 opstår der 5 krige, i en varighed på 10 år hvor konflikten slutter i 2001.
Kroatien ville gerne være uafhængige er Jugoslavien, som så gjorde at de serbiske mennesker som boede i Krajina blev sure, fordi hvis Kroatien blev uafhængige af Jugoslavien ville de Serbiske folk i Krajina bliver kroatere, som de ikke har lyst til. Det resulterede i at de serbiske militsfolk gjorde oprør, som også havde bedre militærfolk fordi de havde det jugoslaviske militær med sig. Men FN blander sig, som resulterer i en våbenhvile. Efter nogle år havde Kroatien fået bedre militær, som gjorde at de gik imod de serbiske militsfolk, og fik næsten renset hele Kroatien får folk med en anden etnisk baggrund end folk fra Kroatien.
Fra 1991 til 2001 har vi 5 krige i Jugoslaviens sammenbrud, hvor konfliktens hovedindhold er socialistisk multinationalstat og national selvstændighed (nationalstat). I 1991 brød Slovenien og Bosnien ud ag Jugoslavien, fulgt af Bosnien og Makedonien.
Slovenien 1991
Først opstod der 10 dages krigen, som opstod efter en slovensk afstemning om løsrivelse og Slovenien melder sig hermed også uafhængig af Jugoslavien. Krigen varede kun 10 dage, da den jugoslaviske hær opgiver på deres løsrivelse.
Det er gratis at oprette en konto