Jeg har trygget novellen Katten, som er skrevet af Naja Marie Aidt som blev udgivet 1993. jeg har valgt at sætte fokus på Personkarakteristik, miljøbeskrivelse og tema/budskab
Personkarakteristik:
Carl: Er deprimeret og ond imod katten, men på samme tid er han også forelsket i Ellen. Man hører om at Carl er tyk og skallede, og at han bor i Gamle Sømænds og Sømandsenkers Aftægtsboliger på 3. sal.
De her tre venner (Åge, Ellen og Carl) drikker rigtig meget alkohol. Han vil gerne have sin vilje, han er ikke speciel sød over for Åge han får Åge til at føle sig presset og mindreværdig, og han er heller ikke sød ved katten fordi han smider den ud på vejen til sidst. Carl snakker også rigtig meget om ”september” som er en Carl, forestiller sig er virkelig.
Ellen: Hun holder meget af katten, kommer med mad til den, hun føler sig selv som kattens mor. Når hun finder ud af at katten er død bliver hun meget ked af det. Hun var sammen med Åge da hun så at katten var død, hun lægger sig over Åges skulder.
Det er gratis at oprette en konto