Hvordan kan det være at vi stadig vælger at flyve når vi ved hvilke konsekvenser det har klimaet og vores fremtid? Vi hører hele tiden at vi skal passe på vores klima, det er specielt noget vi hører i skolen fx. har vi klimauge. Hvordan kan det så være vi flyver når vi skal på studierejser? Vi forstår godt at det er nemmere, og hurtigere med flyveren men hvorfor ikke skåne klimaet og tage tog? i sidste ende ville det påvirke os i fremtiden.
Når vi tager flyveren udleder vi 223g CO2 pr. km, hvorimod hvis vi tog toget ville det kun være 37g CO2 pr. km, og endnu bedre med bus da det kun udleder 27g CO2 pr. km men hvor stor en indflydelse har vi på valget af transportmiddel, når VI! skal på studietur. Alle pengene kommer jo fra os, hvorfor er valget så ikke vores. Vi er stor i mod at vi ikke for valget om hvilken transportmiddel, vi vælger når vi skal afsted. Læreren snakker om alle de problemer der er med CO2 men i sidste ende tænker de overhovedet ikke over det.
“Vi vil ikke flyve,
lærerne skal stoppe
med at lyve”
Da de bare gøre ting af vane, og ikke tænker over konsekvenserne, men bare hvad de plejer. Vi har intet at skulle have sagt!
Det er gratis at oprette en konto