1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Dorthe Nors' novelle 'Vinterhaven'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Dorthe Nors' novelle 'Vinterhaven' er en dansk-opgave fra 2021 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.508 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 26. juni 2026.

Denne opgave analyserer Dorthe Nors' novelle 'Vinterhaven' fra samlingen Kantslag. Den undersøger novellens temaer som skilsmisse, ensomhed og et far/søn-forhold, samt dens kronologiske opbygning og jeg-fortæller. Opgaven perspektiverer også til andre værker.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Dorthe Nors' novelle 'Vinterhaven' med fokus på temaer som skilsmisse og ensomhed. God struktur og brug af litterære begreber.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • 1980'erne
  • dorthe nors
  • ensomhed
  • far/søn forhold
  • jeg-fortæller
  • kantslag
  • kronologisk fortælling
  • novelleanalyse
  • skilsmisse
  • vinterhaven

Teksten hedder ”Vinterhaven” og er skrevet af Dorthe Nors. Teksten er fra samlingen Kantslag. Der er nu to samlinger af Kantslag, hvor den første er fra 2008 og den anden, hvor Vinterhaven indgår, er fra 2016. Selvom novellen er skrevet i 2016, forløber den sig i 1980erne.

Novellen handler om et barn hvis forældre skal skilles. Det er ikke det store chok at forældrene skal skilles, eftersom barnet godt ved de ikke passer sammen. Da faren flytter ind i sit nye rækkehus, er moren hurtig om at finde en ny mand. Der går ikke mere end halvandet år, så har moren fundet en ny kæreste med 2 børn. Det er her barnet vælger at flytte fast ind til faren. Faren har nu fået hobbyer, og elsker sin udestue ”Vinterhaven” hvor han bruger meget af sin tid. Faren begynder nu også at se en skilt kvinde. Dette varer dog ikke lang tid, og stoppes brat efter de var hjemme hos ”Margit”. Dette må vi antage efter barnet aldrig ser Margit igen, og endda ændrer sit syn drastisk på faren, da han/hun finder ud af faren ikke er vigtig for andre end barnet selv.

Først og fremmest får vi aldrig at vide hvilket køn barnet er, dog må man antage at hovedperson er en dreng, siden barnet interesserer sig for fodbold, har træningstrøjer på, faren tager ham i nakken osv. Alt dette kunne selvfølgelig også være en pige, men der er mere en følelse af et far/søn forhold i novellen. ”Det gode var, at der var VM i fodbold fra Spanien”. Ellers er barnet meget splittet mellem mor og far. Han skiftes hele tiden til at bo et af stederne, indtil han bliver træt af dem og skifter sted. ”så var det måske fair, at jeg valgte at bo på det lille værelse hos far”. Barnet er tydeligvis også kæmpe Dirch Passer fan, eftersom han ved så mange ting om ham. Også den del med Passers sygesikring der ville udløbe, som ingen andre normalt ville huske eller tænke over. Den ydre del af barnet ville være meget ”sporty”, og som nok går i en del sportstøj, siden han også er sportsinteresseret. Ellers får vi at vide en enkelt gang direkte at drengen har en træningstrøje på. ”blev mor ved med at hive ned i ærmerne på min træningstrøje…”

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver