Afsenderen af debatinkægget er Lotte Foged, en 17 årig gymnasie elev,
Giv eksempler på, at debatindlægget er fortalt af en jeg-fortæller, altså 1. person.
”jeg ved det, for jeg ser det eneste dag” Lotte Fogged om dårligt selvværd og piger langsomt gnasker gulerødder.
Hun siger flere gange ”du”, hvilket indikerer at der er et jeg (eller vi/os) som taler til ”du”
Eks. ”I den verden, hvor unge mennesker lever i dag, er det ikke bare en mulighed at se godt ud. Du bliver nødt til det.”
Formål og modtager
Hvad er formålet med debatindlægget?
Formålet med dette debatindlæg er helt klart at hun er træt af hvordan man som ung, føler sig presset af sine omgivelser og føler sig tvungen til at se godt ud. Hun vil gerne fortælle om hvordan det er at være ung i den moderne verden og hvordan det ødelægger folks selvværd. Hun vil i sidste ende også gerne ændre noget, da hun ikke er tilfreds med hvordan tingene er i øjeblikket. Det er hendes formål med debatindlægget.
Hvem er modtageren?
Modtageren (eller modtagerne) af artiklen er dem som tænker ”gud, hvad hvis min datter har det på samme måde?” Dog kan man også nemt relatere til artiklen hvis man selv lige kommer fra gymnasiet. Derfor tror jeg aldersgruppen nok vil ende med at være ca. 17-31.
Det er gratis at oprette en konto