Fakta:Ole Lund Kirkegaard blev født d. 29. juli 1940 og døde 24. marts 1979.Ole Lund Kirkegaard blev født i Aarhus, voksede op i Skanderborg.
Jeg har valgt bogen, fordi det er en af hans mest kendte bøger og jeg kender historien.
Det er en af Oles mest kendte bøger. Det er en børnebog. Han udgav den i 1975. Filmen modtog tre Bodilpriser for den bedste film, bedste mandlige hovedrolle og bedste mandlige birolle. I 1982 vandt filmen UNICEF's ny indstiftede børnefilmpris.
Tekstuddrag af Gummi Tarzan:Og så trak de Ivans ærmer op og kikkede på hans tynde, hvide arme.”Hæ, næhh,” sagde de så, når de havde kikket lidt på hans arme. ”Næhh, du har ret, bette Ivan. Dine muskler er i hvert fald ikke større end fugleklatter.”Og så grinede de igen og gav ham buksevand, sådan bare for sjov, inde på et af skolens lokummer, hvor læreren ikke kunne se det.De store drenge, som havde vældigmange kræfter, når de var sammen, løftede Ivan op og holdt hans numse ind under den kolde vandhane, så vandet kunne løbe ned i hans bukser og videre ned i hans gummistøvler.På den måde blev Ivan Olsens bukser og gummistøvler smaskvåde.Det var værst at få buksevand om vinteren, for så frøs vandet i bukserne til is, når Ivan Olsen gik hjem fra skole.Bukserne blev stive og hårde som pap, og Ivan måtte vralte af sted som en gås.”Hahaha,” råbte de store drenge med deres dybe, rustne stemmer.”Haha har i set det? Ivan Olsen har gjort i bukserne.” ”Hold bøtte,” skreg Ivan.Men de store drenge holdt ikke bøtte.De grinede bare endnu højere, og det lød næsten, som om de havde sandpapir i halsen.”Ivan,” råbte de. ”Du er vist en værre lille gris, hva’? Hvad tror du nu, din mor siger?”Hvorfor har jeg netop valgt det sted?Fordi historien handler mest om han får tæsk og buksevand. Og det sted jeg har valgt, er han i gang med at få tæsk og buksevand.
Det er gratis at oprette en konto