Det er næsten ikke til at huske hvordan det var før Covid-19. Der blev snakket meget i medierne om Covid-19 og kineserne. Det spredte sig hurtigt til hele verden, og her er vi. I et tomt og øde Danmark.
Det er længe siden jeg har været ude og handle. Næsten 2 måneder siden. Tiden herhjemme går så langsomt. Jeg vænner mig ligeså stille til stilheden og min nye daglige rutine, nu hvor jeg ikke skal i skole. Det er svært at være hjemme. Det er så længe siden jeg har været sammen med folk.
Jeg husker tydeligt den dag Danmark lukkede ned på grund af Covid-19. Jeg sad på Atami (sushi restaurant) sammen med to af mine bedste veninder. Vi var ikke klar over at det kunne bliver vores sidste gang i lang tid at spise ude.
Jeg har sammen med min familie været på opdagelse i naturen langs havet. Nok de bedste ture i mit liv. En tur væk fra hjemmet, ude i den store ny voksede skov. Alle de ny voksede blade som spirer så grønt og flot. Det kan kun gøre en glad.
Ligesom mange andre har jeg haft en stor trang til at træne og bage de to sidste måneder. Krisen giver os en anledning til at vende tilbage til det grundlæggende familien, selvpleje, naturen og bagning. Midt i alle bekymringerne har jeg også haft tid til at nyde alt det jeg ikke kunne før Covid-19. Jeg har haft mere tid til mig selv og familien.
Det er gratis at oprette en konto