1 / 13 sider - klik for at bladre

Kvindens rolle: fra husmor til rødstrømpebevægelsen

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 13 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kvindens rolle: fra husmor til rødstrømpebevægelsen er en dansk-opgave fra 2021 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 13 sider (3.243 ord, ca. 14 min. læsning) og blev publiceret 18. maj 2026.

Denne opgave undersøger udviklingen fra den traditionsbundne familiestruktur til rødstrømpebevægelsen. Den indeholder en komparativ analyse af Tove Ditlevsens tekster 'Husmor og skribøse' og 'I parentes bemærket: det lykkelige familieliv'. Opgaven diskuterer husmorrollen, hjemmet og kvindelige kunstnere fra 1950'erne til 1970'erne, samt kvindekampen i dag.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af kvindens rolle og rødstrømpebevægelsen med fokus på Tove Ditlevsens tekster. Velstruktureret og fagligt relevant.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • 1950'erne
  • 1970'erne
  • familiestruktur
  • historie
  • husmorrollen
  • kvindekamp
  • kvindens rolle
  • ligestilling
  • rødstrømpebevægelsen
  • tove ditlevsen

fra den traditionsbundne familiestruktur til rødstrømper

Undertrykkelse og frigørelse

centerDaniella hansen 1.z

Vejledere: Asbjørn Christoffersen (AC), Michael Nielsen (MLN)

DHO Dansk - Historie

Resumé

I denne opgave undersøges der hvordan den traditionsbundne familiestruktur kunne udvikle sig til rødstrømpebevægelsen. Fokus er især lagt på en komparativ analyse af husmor og skribøse - en brevveksling med Tove Ditlevsen og ”I parentes bemærket: det lykkelige familieliv”.

Teksterne bliver analyseret med et henblik på at vise husmorrollen, hjemmet og de kvindelige kunster fra 1950´erne til 1970´erne. Opgavens konklusion er at kvinder som Tove Ditlevsen har været forud for sin tid og sat spørgsmålstegn ved tingenes tilstand. Hun kunne simpelthen ikke være i det, og måtte gøre en forskel. Dette er den største drivkraft for et menneske til at kæmpe kampen. Til sidst i opgaven konkluderes det er nødvendigt at stå sammen, og kun sammen kan vi nå til en bedre verden.

Indholdsfortegnelse

1. Indledning …………………………………………………………………………………… 3

2. Andelsbevægelsen og de sociale forhold på landet.

1. Redegørelse for andelsbevægelsen og de sociale forhold på landet omkring 1900....................... 4

2. Redegørelse for kvindens situation i familien og i samfundet i 1950’erne..................................... 5

3. Komparativ analyse.

1. komparativ analyse af husmor og skribøse - en brevveksling med Tove Ditlevsen og ”I parentes bemærket: det lykkelige familieliv”............................................................................................... 5 - 7

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver