1.a) Forklar hvorfor det er en god ide at vælge data i faste priser, når man skal undersøge en udvikling i BNP og eksport over tid.
Kort sagt betyder det, at hvis vores BNP er opgjort i faste priser, udtrykker dette kun mængdeændringer, da vores eventuelle prisændringer er ”siet fra - et udtryk fra IØ bogen” Man har altså her valgt at beregne vores BNP med et års givet priser, anvendt på alle de betragtede år. Generelt kan der konkluderes, at når vi fastprisberegner, er vi med til at rense tallene for det vi kalder prisstigninger og får ved dette udtrykt mængdeændringerne. Derved viser vores BNP i faste priser, vores mængdemæssige udvikling i BNP. Skal vi fx måle, hvorvidt vores samfunds samlede produktionsmængde vokser, ser vi gerne at der er her man bruger tal for vores BNP i faste. Det er her at vi ser økonomisk vækst eller den reale udvikling i BNP.
1.b) Du skal beregne væksten i henholdsvis BNP og eksport ift. året før. Lav herefter et diagram, der viser udviklingen i væksten i BNP og eksport fra 2005-2020. Husk diagramoverskrift, aksebetegnelser og kilde.
1.c) Beskriv udviklingen i BNP og eksport fra 2005-2020
Eksport: Eksporten stiger merkant med hele 10% fra 2005-2006, altså vi ser her et økonomisk opsving. Så sker der et kort fald fra 2006-2007, hvor vi så småt ser en økonomisk krise i Danamark. Drastisk tager den internationale finanskrisen til fra 2008-2009, hvor der sker et direkte fald. Der snakker vi om at vi i landet får lavkonjunktur. Fra 2009-2010 ser vi at vores BNP stiger kraftigt, hvilket medfører i mindre arbejdsløshed og at vores import stiger. De løbende år efterfølgende, ser vi at landet lige skal på benene igen og vi ligger i en længere periode meget stabilt. I 2019 rammer corona krisen Danmark og der sker desværre igen et direkte fald og landet ligger igen i en økonomisk krise.
Det er gratis at oprette en konto