Side 1 af 2

Karakterbeskrivelser fra et drama

Karakterbeskrivelser fra et drama er en samfundsfag-opgave, der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 2 sider (247 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 22. juni 2026.

Skribentens beskrivelse af Karakterbeskrivelser fra et drama

Dette dokument indeholder detaljerede karakterbeskrivelser for flere figurer, herunder Maria, Asger, Ulla, Hossein, Hans-Jørgen, Steso-Thomas, Tilde og Bertrand. Beskrivelserne dækker deres personlige baggrunde, relationer og konflikter, hvilket giver et indblik i et potentielt drama eller novelle.

Uddrag fra opgaven

Maria: Maria savner hendes mor, og moren ved ikke hvor han bor. Maria er også kærester med Asger. Maria har ikke nogen veninder fra gymnasiet for de tror hun er narkoman Hun fortæller Ulla om den grønne sump, og at hun aldrig har gjort noget rigtigt. Hun har været ked af det og dårlig siden fredag og har det først bedre tirsdag. Hun møder sin mor i byen Maria har en ex-kæreste der hedder Gorm som også er pusher. Maria og hendes mor har ikke talt sammen trekvart år. Maria har en papfar der hedder Hans-Jørgen Marias far er også

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver