Krigen som skulle have varet nogle måneder, endte med at vare i fire år.
1 verdenskrig startede som krig i August 1914. krigen startede efter at den Østrig-Ungarn ærkehertug Franz Ferdinan, blev dræbt i den bosniske hovedstad Sarajevo. Franz Ferdinan og hans hustru (Sophie) er på vej til rådhuset, i Sarajevo d.28/6-1914, med en konvoj foran og 2 bagved, da en bombe bliver kasten imod dem, bomben rammer heldigvis konvojen bag ved Franz Ferdinan og Sophie, så de fortsætter vejen til rådhuset.
Da de er på vej hjem fra rådhuset, står den en Bosniske Serber, Gavrilo Princip, og venter på dem, så da de kører forbi, afføre Gavrilo Princip to skud, der dræber Franz Ferdinan og Sophie. Østrig-Ungarn får en måned til at finde Gavrilo Princip (nogle kilder mener han begik selvmord, andre mener han blev fanget, og dømt 20 års fængsel, mens han afsoner dommen, dør han i fængsel på grund af tuberkulose). da de ikke finder ham, går den serbiske gruppe af frihedskæmpere, den sorte hånd, til angreb på Østrig-Ungarn. Og nu starter balladen.
Den 28/7-1914 Wien erklærede krig, mod Serbien og bombede Beograd, som var det der gjorde det til en krig. Da Serbien nu er i krig, beslutter Serbiens allierede, Rusland, sig d. 30. juli at gøre deres hær klar til krig, og afvente hvornår de skal træde ind og hjælpe. Nu opfanger Tyskland, at Rusland gør sig klar til krig, og det kan begynde at blive en trussel for Østrig-Ungarn, da Rusland er et stort land. derfor beslutter Tyskland, d. 1. august at erklære krig mod Rusland. Men samtidig med at Tyskland erklærer Rusland krig. begynder Ruslands allierede, Frankrig, at gøre deres hær klar til kamp. Efter at Frankrig har gjort sig klar til krig, erklære Tyskland Frankrig krig D. 3. august, hvilket jo egentlig er risikabelt, for Frankrig har kun gjort sin hær klar til krig, men er ikke gået i krig endnu, og samtidig med det er Tyskland også i krig, mod Rusland, så Tyskland er i krig på begge sider af deres land, så i stedet for at vente, på at Frankrig erklære dem krig, gør de det. Der er også almindelige mennesker, med til at kæmpe i den krig, på kilden, DR. Skole, hører du om en sønderjyde, som fortæller hvordan han kæmpede som en normal dreng, mod trænede Franske soldater.
Det er gratis at oprette en konto