Dansk Historie Opgave
Familieroller i 1930’erne
En arbejderfamilie fra 1910
Elevens navn: [NAVN A]
Klasse og skole: Slagelse gymnasium 1.y
Fag: Historie og Dansk
Lærer: Kristoffer Werming Pedersen og Feride Atli
Indholdsfortegnelse
IndholdsfortegnelseFejl! Bogmærke er ikke defineret.
Indledning3
Redegørelse4
Analyse5
Fortæller forhold5
Miljø beskrivelse5
Karakterisering6
Analyse - den historiske del6
”Hvad ser den unge kvinde i arbejdet og ægteskabet”– den historiske del7
Diskussion8
Konklusion9
Litteraturliste10
Bøger & artikler10
Internet og pdf:10
Indledning
I 1930´erne var familierollerne klare. Op til 1930’erne lignede dagene hinanden, men dette ændrede sig i 1930’erne. Kvinderne kom på arbejdsmarkedet, og så blev familierollerne anderledes, og vilkårene for kvinderne ændrede sig.
I min DHO vil jeg undersøge hvilke konsekvenser det havde for familien og kønsrollerne, at kvinderne kom på arbejdsmarkedet i Danmark i 1930’erne. Dette vil jeg undersøge ved at:
Redegøre for kvindernes vilkår i Danmark i 1930´erne. Dernæst, vil jeg analysere og fortolke Tove Ditlevsens ”Barndommens gade” (1914), kapitel 5, med særligt fokus på kønsrollerne. Efter at have analyseret ”Barndommens gade” ville jeg fortolke på hvorvidt den giver et realistisk billede af hvordan kvinderne havde det. Dernæst vil jeg analysere ”en ufaglært kvindes erindringer” og ”interview med en faglært kvinde”. Sidst men ikke mindst vil jeg i min analyse lave en kildekritisk analyse af kvindernes rolle på arbejdsmarkedet med inddragelse af kilden ”hvad ser den unge kvinde i arbejde og ægteskab?”. For mine undersøgelser er det relevant at få en kvindens syn på konsekvenserne ved at kvinden kom på arbejdsmarkedet. Til sidst vil jeg diskutere hvorvidt ”Barndommens gade” giver et realistisk billede af kvindernes vilkår i 1930’erne.
Det er gratis at oprette en konto