Side 1 af 3

Ondskabens typer: Svendsens fire former

Ondskabens typer: Svendsens fire former er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 3 sider (1.492 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 19. juni 2026.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 3 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Ondskabens typer: Svendsens fire former

En dybdegående rapport der udforsker ondskabens væsen og de forskellige former, den kan antage. Med udgangspunkt i Lars Fr. H. Svendsens 'Ondskabens filosofi' analyseres den dæmoniske, instrumentelle, idealistiske og dumme ondskab. Opgaven diskuterer motivationer bag onde handlinger og menneskets tendens til at dømme.

Uddrag fra opgaven

Ondskabens typer – Rapport af [NAVN A] Ondskab. Hvad er det? Den norske filosof Lars Fr. H. Svendsen observerer i bogen Ondskabens filosofi (2001) mellem det naturligt onde og det moralsk onde. Der findes mange filosofiske bud og fortolkninger på, hvad ondskab er. Man behøver ikke at have oplevet dem, men blot at have hørt om den eller observeret den, for at kunne subjektivt dømme hvad ondskab er. Vi er ofte hurtige til at dømme onde handlinger som ondskab, fordi vi ikke forstår de tanker der bliver til handling gennem motivation. Der er nogle gange grunde for handlingen, og andre

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver