1 / 2 sider - klik for at bladre

Brok i hverdagen: positivt og negativt

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Brok i hverdagen: positivt og negativt er en dansk-opgave fra 2021 til 9. klasse. Fylder 2 sider (1.164 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 19. juni 2026.

Opgaven diskuterer brokkeriets udbredelse og funktion i det danske samfund. Den analyserer brok i forskellige kontekster som offentligheden, politik og hjemmet, og vurderer, hvornår brok kan være en positiv ventil for frustrationer, og hvornår det skaber unødvendige konflikter. Der gives eksempler og råd til konstruktiv kommunikation.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret diskussion af brokkeriets funktion i forskellige sociale kontekster. Opgaven giver gode eksempler og reflekterer over positiv og negativ brug af brok.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • brok
  • dansk kultur
  • frustration
  • hverdagsliv
  • kommunikation
  • konflikthåndtering
  • meningsudveksling
  • samfund
  • sociale normer

Brok, ja det kender vi fleste nok til. Brok er godt nok blevet en stor del, af den danske kultur. Jeg hører folk der brokker sig ligegyldigt, hvor jeg er. Om jeg er i supermarkedet, bussen, i skolen, derhjemme eller på arbejdet. Alle brokker sig hele tiden, og ofte kan det blive misforstået, så den anden del bliver provokeret. Brok er nærmest blevet normalt i det danske samfund. Folk bruger brok i alle sammenhænge. Nogle gange synes jeg at det er lidt til grin, hvad folk gider at brokke sig over. Mange bruger brok som en nem vej til at starte en samtale, fordi man altid kan blive enige om et eller andet, som er for dårligt. Men hvad kan vi egentlig bruge brok til? Er det en god eller en dårlig ting? Ja det er et godt spørgsmål, og det vil jeg prøve at svare på.

Hvad brokker vi os egentlig over?

Regler I samfundet.

I supermarkedet oplever jeg tit at folk brokker sig over, at folk springer over i køen, tager for mange af de samme varer eller er i vejen. Hvis man går på cykelstien, skal der nok også være nogen der kommenterer på det. Vi er rigtig hurtige til at blande os i andres sager, hvis de ikke følger reglerne. Når en person gør noget der provokerer dig, som at springe over køen, synes jeg man har ret til at brokke sig og fortælle dem man ikke synes det er okay, men hvis man kan, skal man prøve at lade være. Hvis det er noget som at gå på cykelstien eller gå over en vej, hvilket ikke provokerer eller forstyrrer nogen, synes jeg ikke, at man skal blande sig. Det har vi jo sjovt nok politiet til.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver