1 / 3 sider - klik for at bladre

Brok er danskernes nye nationalsport

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Brok er danskernes nye nationalsport er en dansk-opgave fra 2020 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (795 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 10. januar 2021.

Denne klumme undersøger fænomenet brok blandt danskere, der ofte nævnes som verdens lykkeligste folk. Den diskuterer, hvordan brok er blevet en del af hverdagen, fra vejret til politik, og reflekterer over ytringsfrihedens rolle. Opgaven perspektiverer den danske brok til globale udfordringer og stiller spørgsmålstegn ved prioriteringer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet klumme med klar argumentation og relevante kilder. Giver et interessant perspektiv på dansk kultur og samfund.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • brok
  • danskere
  • hverdagskultur
  • klumme
  • lykke
  • medier
  • samfundskritik
  • ytringsfrihed

Vi har det godt i Danmark. Vi bliver i mange undersøgelser nævnt som værende verdens lykkeligste land. Vi er et lille land, vores areal fylder 0,03% af verden, 0,08 af verdens befolkning er danskere, vi udgør 0,4% af den globale økonomi, vi har kun 14 medlemmer ud af 705 i EU og vores currrywurstspisende-bilproducerende-grænselandshandlende-nabo mod syd har 96 medlemmer siddende i Europa Parlamentet. Men alligevel tror vi danskere, at vi da sagtens kan ændre verdenssituationen med en statusopdatering på Facebook.

Vi danskere er et af verdens mest brokkende lande. Flere af os brokker os dagligt. Det er ligesom gået hen og blevet en del af hverdagen. Vi har ytringsfrihed, og vi kan derfor tillade os at brokke os over, hvad vi vil, og hvornår vi vil. Jeg ser både brok som en god og dårlig ting. For mig er brok blevet et billede på, at vi lever i et samfund, hvor vi har lov til at være kritiske og stille krav. Vi har så høj en levestandard, også taget i betragtning med, at vi er et rigt land. Derfor skal der heller ikke ret meget til, før omgivelserne ikke lever op til vores forventninger - og så brokker vi os.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver