Gøngehøvdingen foregår, mens der er krig mellem Danmark og Sverige. Der er selve Gøngehøvdingen, og alle hans mænd, som bekriger svenskerne på Sjælland. Svend-Gønge bliver betroet en kiste, som han skal transportere til København. Det går ikke altid så nemt, da svenskerne selvfølgelig prøver at stoppe ham, og få de værdifulde ting i kisten. Så er der også Gøngehøvdingens bedste ven Ib, som hjælper ham hele vejen igennem. Spørgsmålet er så; hvem kan man stole på, hvem kan man ikke stole på, hvem vinder krigen og når Svend-Gønge frem med kisten i tide?
Personkarakteristik
Gøngehøvding ydre:
Uden på har Gøngehøvdingen langt hår og nogle former for tatoveringer i ansigtet. Han har en fjer i hatten, han er højere end gennemsnittet og er ret stærk.
Gøngehøvding indre:
Inden i tror jeg, at Gøngehøvdingen er en person, der tænker på andre end sig selv. Jeg tror han tænker meget på hvordan andre har det, og prøver at gøre det så rart som muligt, for sine venner.
Ib ydre:
Uden på er Ib en ret stor og høj mand. Han har lyst hår, og er ret muskulær. Han er tit sammen med Svend-Gønge, fordi de er bedste venner, og de hjælper altid hinanden.
Det er gratis at oprette en konto