Side 1 af 9

Analyse af Janne Tellers 'Intet' og nihilisme

Analyse af Janne Tellers 'Intet' og nihilisme er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 9 sider (3.747 ord, ca. 16 min. læsning) og blev publiceret 15. juni 2026.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter -
  • 9 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Analyse af Janne Tellers 'Intet' og nihilisme

Denne opgave giver en detaljeret kapitelvis analyse af Janne Tellers roman 'Intet'. Den behandler centrale filosofiske spørgsmål om nihilisme, eksistens og ungdommens søgen efter mening, samt karakterernes udvikling og reaktioner på Pierre Anthons provokationer.

Uddrag fra opgaven

Kap. 1: Hvad hedder den filosofiske retning, der ikke kan finde nogen mening med livet? Denne filosofiske retning hedder Nihilisme. Kap. 2: Hvorfor ”kiggede de hverken til højre eller venstre” (s.6) den første skoledag? De kiggede hverken til højre eller venstre, fordi Pierre Anthon var gået ud af klassen. De skal vænne sig til det nye miljø. De er ikke bevidste, de går stadig i deres boble fra sommerferien Hvad menes med ”Klasseværelset lugtede af lang tids tomhed”? Det hele var meget nyt, det var lavet om. Inge havde været der længe, undtaget lærerne som havde gjort rent Hvordan leges

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver