Novellen ”Villy” som er skrevet af Charlotte Weitze, handler om pigen Mina, der er på besøg hos hendes onkel Hans-Kurt og tante Inge. De to bor ude på landet, og selve historien finder sted på en sommerdag. Mina og hendes forældre bliver inviteret til kaffe og kage. Efter Mina er blevet færdig ved bordet, vil hun så gerne lege, så sammen med hunden Villy, går hun ud i haven og leger. Minas tante Inge, har været ude for en knallertulykke, som har sat sit præg på Inges personlighed, da vi i novellen læser om det gode forhold Mina og tante Inge havde inden ulykken. Samtidig med at Mina leger med Den store u kastrerede hanhund, fortæller Hans-Kurt, om livet mellem Inge og ham inden ulykken fandt sted, hvilket bl.a. indebar intet sexliv.
På et tidspunkt falder Mina i søvn og vågner igen, dog alene med hverken Villy, hendes far ellers Hans-Kurt i nærheden. Mina bevæger sig udenfor haven hun legede i, og begyndte at trave længere og længere væk fra huset. Imens Mina går længere væk, får vi flere informationer om Hans-Kurt og Inges dårlige parforhold, og at Villy endda er blevet sendt ud for at jagte Inge.
Til sidst i novellen, er Mina det sted hvor Inges ulykke fandt sted. Først der finder hun endelig Villy, men han er ikke sød og logrende mere, men knurrer tværtimod, og sætter i spring imod hende.
Det er gratis at oprette en konto