Hvad er vikingetræffet. Tusindvis af fortidsglade folk er i denne uge taget til Moesgaard for at deltage i nordens største vikingetræf.
[NAVN A]
Moesgaard vikingetræf
at træde igennem den store port lavet af gammelt egetræ er som at træde ind i en anden verden. De stærke vikinger træner hver eftermiddag, til den store kamp som uofficielt er kåret til VM i vikingekamp. Dem som ikke er trygge på kamppladsen, sidder i kroen og fylder sig med mjød og Moesgaards signatur?drik?æblebrus.
De unge vikinger
Mange af årets deltagere er unge, som er taget herhen med vennerne for at opleve den kendte kamp på sidste dagen.
Billede taget af Morsgaard Foto/medie afdeling
Praktisk info
Dato 28. 29 juli
Adresse
Moesgård Allé 15
8270 Højbjerg
Web
www.vikingetraeffet.dk E-mail [email protected] Telefon +45 87394000
Billede taget af Morsgaard Foto/medie afdeling
Inde i en af de mange telte står en ung vikingeknægt, med langt mørkebrunt hår og sliber sit sværd. ”Jeg står lige, og gør mig klar til den store kamp på fredag” siger han, mens han tager en tår æblebrus. ”Jeg har mødt så mange nye mennesker med samme interesse for vikingetiden som mig her på Moesgaards vikingetræf. Det er vel derfor, at jeg bliver ved med at komme her år efter år.” ”også kommer jeg jo selvfølgelig for den gode stemning, og fantastiske mad som kogekonerne laver”
Det er gratis at oprette en konto